EC France (+TransAlp Cup) St. Raphael (FRA)
18.04 - 20.04.2014
Boote:49
Wettfahrten:7
Wertungen:5
Faktor:1.35
Platz
Steuermann
Vorschoter
Club
Boot
Platzierungen
Punkte
1
Wolfgang Hunger
Holger Jess
PYC
GER 9071
1,7,1,2,1,1,1
135,00
2
Caroline Jacot
Philippe Jacot
CVN
SUI 8954
4,4,3,5,8,13,3
132,24
3
Jan-Philipp Hofmann
Felix Brockerhoff
DYC
GER 8669
23,8,2,3,10,3,2
129,49
4
Morten Bogacki
Lars Dehne
DYC
GER 9112
2,1,4,11,2,9,13
126,73
5
Mike Holt
David Shelton
USA 9072
6,2,7,4,6,8,16
123,98
6
Ian Pinnel
Adam Kenney
GBR 9094
5,9,9,1,7,17,8
121,22
7
Philippe Boite
Erwan GROSSMANN
CVM
FRA 9075
3,12,8,6,9,7,7
118,47
8
Claas Lehmann
Leon Oehme
NRV
GER 8992
9,6,12,9,3,6,DSQ
115,71
9
Jens Olbrysch
Oliver Thies
HSC
GER 9062
13,5,17,8,5,16,4
112,96
10
Andy SMITH
Alex Davies
GBR 9088
8,10,5,14,11,20,14
110,20
11
Frieder Achterberg
Wolfgang Stückl
DTYC
GER 8990
7,3,10,10,25,22,23
107,45
12
Christian Kellner
Andreas Achterberg
HSC
GER 9090
12,11,6,7,19,28,22
104,69
13
B. Cedric
Laurent Grob
CNB
SUI 9069
17,15,11,22,20,2,21
101,94
14
Benedikt Northoff
Kilian Northoff
BYC
GER 9122
24,18,14,13,4,35,15
99,18
15
Bertrand Loyal
JAMONIERES DES
FRA 9067
15,17,15,17,18,10,36
96,43
16
Florian Stauffer
Valery Jacot
CVN
SUI 8614
16,13,20,19,22,5,29
93,67
17
Marti Ueli
Res Schürch
CVN
SUI 8613
11,14,16,23,16,15,40
90,92
18
Lennart Tasche
Frederik Tasche
WSVG09
GER 8720
10,DNF,19,12,17,4,39
88,16
19
Stephan Schweiger
Thorsten Koch
SCLW
GER 8928
14,22,18,21,15,38,18
85,41
20
Alexander Holzapfel
Alain KARADJIAN
PSVK
GER 8975
18,DNF,13,24,12,14,37
82,65
21
Aline Martin
MONTEIL DE
FRA 8716
DNF,23,23,32,21,11,9
79,90
22
Rene Betschen
Lionel Hollinger
CNB
SUI 8569
21,20,24,18,13,31,28
77,14
23
Hendrik Schultz
Ute Oberländer
SCLW
GER 9100
19,19,22,20,DNF,18,26
74,39
24
Nicolas Martin
Julien Lafortune
FRA 8904
20,21,27,15,24,21,31
71,63
25
Lena Stückl
Morten Roos
DTYC
GER 8972
28,16,26,16,14,23,30
68,88
26
Michael Delsemme
Raphael Lebouche
ST Tropez
FRA 9098
25,28,OCS,25,27,27,12
66,12
27
Ronald Roos
Kirsten Roos
SVWu
GER 9035
30,27,30,27,32,24,11
63,37
28
Claude Gachet
Kleber Valery
YCG
FRA 9024
42,33,28,38,34,19,5
60,61
29
Alain Tosello
Yves Niddam
FRA 9056
22,32,25,26,29,37,25
57,86
30
Serge Gubri
Fabrice Toupet
JMIAM
FRA 8900
27,24,21,30,23,36,35
55,10
31
LISLE DE
Herve Brillaud
FRA 9068
26,26,33,34,35,32,17
52,35
32
Walter Steding
Hans-Werner Steding
HSC
GER 9102
DNF,DNF,29,33,30,12,15
49,59
33
Muriel Jeanne
Franck AGRAPART
CNHS
FRA 8847
29,25,34,29,26,33,27
46,84
34
Mats Westholm
Guido von Walter
SCLW
GER 9114
33,31,DNF,35,28,23,20
44,08
35
Sylvain RATOUIS
Antoine Ratouis
FRA 8564
44,36,40,31,31,41,6
41,33
36
Olivier MAGRET
Mathieu GLADE
FRA 9103
36,35,37,44,DNF,26,19
38,57
37
Elisabeth Neidhart
Matthieu Gougeon
FRA 9086
40,DNF,35,28,DNF,25,32
35,82
38
Catherine Houriet
Gil DONZE
SUI 9060
38,37,31,39,DNF,30,38
33,06
39
Philippe Markt
Yves Treboz
FRA 8773
32,37,31,39,DNF,30,38
30,31
40
Lorenz Nydegger
Martin Nydegger
SCB
SUI 8727
37,42,39,42,38,40,33
27,55
41
Melissa Ferrois
Yann Ducreux
FRA 9012
DNF,40,43,37,41,45,24
24,80
42
Thomas Lemaitre
Lawrence BANAHAN
FRA 8704
DNF,30,32,RET,33,46,44
22,04
43
Jean Philippe Hermieu
Christian Simonnot
St Tropez
FRA 8687
34,34,DSQ,40,40,43,45
19,29
44
Oliver Kraft
Frank Heimburger
SSCM
GER 8843
31,29,41,36,DNF,DNC,1
16,53
45
Veronique Brenet
Jean-Pierre Peter
ACAL
FRA 9019
35,43,36,45,42,39,42
13,78
46
Karsten Stümpel
Katharina Menge
HSC
GER 8999
43,DNF,42,43,DNF,29,34
11,02
47
Georg Mittermayer
Dirk Bartelot
LYC
GER 8389
39,39,44,46,37,44,41
8,27
48
Samuel Carvallo
Denis David
CNHS
FRA 8748
41,41,45,47,39,47,46
5,51
49
Christoph Böckle
Michael Marker
SSCM
GER 8473
DNF,DNF,46,48,DNF,DNC,DNC
2,76
https://www.int505.de/Steuermannsrangliste-1-9.htm