EuroCup France. TransAlp Cup St. Raphael
10.04 - 12.04.2009
Boote:68
Wettfahrten:6
Wertungen:5
Faktor:1.35
Platz
Steuermann
Vorschoter
Club
Boot
Platzierungen
Punkte
1
Morten Bogacki
Holger Jess
DYC
GER 8975
3,1,1,5,1,DNF
135,00
2
Ian Pinnell
Carl Gibbons
GWSC
GBR 9012
4,5,15,1,2,1
133,01
3
Stefan Köchlin
Andreas Achterberg
SKF
GER 8958
2,2,6,2,3,DNF
131,03
4
Bertrand Loyal
Xavier Detappe
GBR 8908
1,47,2,3,6,10
129,04
5
Philippe Boite
Fabrice Toupet
CVM
FRA 8902
7,6,5,4,5,2
127,06
6
Christian Kellner
Martin Schöler
HSC
GER 8651
10,4,3,6,7,DNF
125,07
7
Sophie Söllner
Wolfgang Stückl
CYC
GER 8901
15,11,7,19,4,8
123,09
8
Ewen Barry
Charles Dwyer
IRL 8961
6,3,17,8,12,DNF
121,10
9
Frieder Achterberg
Arne Lanatowitz
DTYC
GER 8990
11,19,8,7,13,7
119,12
10
Rene Betschen
Lionel Hollinger
CNB
SUI 8569
5,8,11,25,14,9
117,13
11
Cedric Bart
Veli Marti
CNB
SUI 8543
12,10,9,20,15,5
115,15
12
Caroline Jacot
Philippe Jacot
CVN
SUI 8954
8,7,12,12,16,15
113,16
13
Enrico Ciferri
Gabriele Natatli
ITA 8916
13,14,10,9,10,DNF
111,18
14
Jan Forster
Marcus Neuß
SGaM
GER 8956
25,20,4,13,9,11
109,19
15
Pierre-Jean Gallo
Geraud Lafortune
CNE
FRA 8948
14,18,23,11,17,4
107,21
16
Mike Hart
Terry Scutcher
Shotley
GBR 8694
16,9,21,17,8,14
105,22
17
Andreas Jungclaus
Axel Priegann
HSC
GER 8989
8,12,19,29,20,12
103,24
18
Sophie Heyer
Sebastian Salein
JSC
GER 8721
24,16,13,22,11,13
101,25
19
Xavier Broise
Gilles Carvallo
FRA 9010
17,15,14,15,24,17
99,26
20
Gilles Petermann
Laurent Grob
BT/CNV
SUI 8613
21,DNC,26,10,21,3
97,28
21
Nicola Birkner
Angela Stenger
SVaW
GER 8751
22,21,18,23,25,6
95,29
22
Jari Hamstroem
Tuomas Laurila
EMK
FIN 8632
19,13,16,26,19,DNF
93,31
23
Alexander Holzapfel
Stefan Worm
PSVK
GER 8609
26,23,22,18,22,20
91,32
24
Serge Gubri
Thibault Di Pede
JMIAM
FRA 8900
28,33,38,16,49,19
89,34
25
Florian Faucheux
Nicolas Corce
CST
FRA 8400
32,30,24,21,31,DNF
87,35
26
Aline Martin
Matthieu Gougeon
FRA 8716
45,29,41,24,29,16
85,37
27
Jürgen Waldheim
Martin Maal
PYC
GER 8929
31,24,25,32,30,DNF
83,38
28
Christian Silvestre
Christian Vallaud
CVB
FRA 8870
18,28,39,30,28,DNF
81,40
29
Geert De Pauw
Koen Jourquin
NWVN
BEL 8880
29,44,45,31,18,DNF
79,41
30
Jukka Nieminen
Kari Lehtonen
FIN 8768
39,25,36,33,34,DNF
77,43
31
Gariel Leduc
Cyril Thibaud
FRA 8187
43,27,35,28,35,DNF
75,44
32
Muriel Jeanne
Frank Agrapart
CNHS
FRA 8748
48,40,43,54,27,18
73,46
33
Jan Sell
Wiebke Gewinn
TUSF
GER 8775
38,31,29,36,42,DNF
71,47
34
Pierre Kiefer
Jean Paul Tousch
YC LUX
LUX 8934
44,26,30,39,39,DNF
69,49
35
Lorenz Nydegger
Martin Nydegger
SCB
SUI 8727
33,37,28,45,36,DNF
67,50
36
Oliver Kraft
Frank Heimburger
SSCM
GER 8473
27,34,33,48,38,DNF
65,51
37
Karsten Contag
Guido von Walter
SCLW
GER 8672
36,17,20,38,DNF,DNF
63,53
38
Simon Lake
Alex Barry
P.Cambs
GBR 8955
20,22,37,41,DNF,DNF
61,54
39
Mathieu Ingrand
Yann Plathier
FRA 8348
34,35,40,35,51,DNF
59,56
40
Benoit Valleteau de Mouillou
Guillaume Thery
FRA 8565
54,32,44,43,26,DNF
57,57
41
Frederic Roucayrol
Loic Bleuez
FRA 8402
37,42,42,37,44,DNF
55,59
42
Laurant Nevo
Fabrice Bouton
FRA 8321
30,DNC,DNC,14,32,DNF
53,60
43
Nicolas Martin
Julien Lafortune
FRA 8752
47,46,27,55,45,DNF
51,62
44
AURELIE PLOUVIET
JEAN-MARC JUNGMANN
FRA 8508
41,43,DNC,27,40,DNF
49,63
45
Dirk Frank
Stefan Kempf
SCS
GER 8327
DNF,38,34,42,37,DNF
47,65
46
Jim Berry
David Barnes
CVSC
GBR 8907
42,36,DNC,56,23,DNF
45,66
47
Marco Giraldi
Paolo Corbellini
UVM
ITA 8743
DNF,DNC,31,34,33,DNF
43,68
48
Etiwnne Markt
Delphine Markt
FRA 904
46,50,49,49,48,DNF
41,69
49
Bernard Pfeiffert
Didier Pfeiffert
FRA 8449
40,51,50,51,52,DNF
39,71
50
Catherine Houriet
Gilles Donze
SUI 8077
DNF,39,47,46,43,DNF
37,72
51
Pascal Viaud
Bertrand Lapeyre
FRA 8486
35,45,46,DNF,50,DNF
35,74
52
Alain Tosello
Roberto Loce
ITA 8882
57,53,48,50,46,DNF
33,75
53
Veronique Brenet
Jean-Pierre Peter
ACAL
FRA 7941
DNF,DNC,32,47,41,DNF
31,76
54
Denis David
Denis Dubruel
FRA 4664
50,48,53,57,56,DNF
29,78
55
Lawrenc Banahan
Nicolas Clausteres
FRA 6245
53,52,54,60,54,DNF
27,79
56
Yves Niddam
Thierry Gresle
FRA 8515
51,41,51,62,DNF,DNF
25,81
57
Michel Boiry
Jean Philippe Gastaud
CVP
FRA 8980
DNF,49,52,59,47,DNF
23,82
58
Florian Lautenschläger
Benedikt Schulte
DTYC
GER 8693
52,DNC,DNC,44,54,DNF
21,84
59
Claude Gachet
Kleber Valery
YCG
FRA 8270
49,DNF,DNF,40,DNF,DNF
19,85
60
Claus-Michael Lehr
Christine Schaal-Lehr
SCNS
GER 8424
58,54,DNC,61,57,DNF
17,87
61
Volker Niedik
Stefan Heising
BSV
GER 8947
23,DNC,DNC,DNF,DNF,DNF
15,88
62
Eric Verplanken
Louise Gibert
FRA 8353
DNF,DNC,DNC,52,DNF,DNF
13,90
63
Alexander von Mertens
Pia Wiesbauer
StSC
GER 8530
DNF,DNC,1,52,DNF,DNF
11,91
64
Dominique Rouanne
Virginie Laurrent
FRA 8623
DNF,DNC,DNC,53,DNF,DNF
9,93
65
Karsten Stümpel
Ute Stümpel
HSC
GER 8999
55,DNC,DNC,DNF,DNF,DNF
7,94
66
Vincent Dewaele
Kevin Dewaele
FRA 8008
56,DNC,DNC,DNF,DNF,DNF
5,96
67
Michael Kurzeja
Julius Jacoby
BYC
GER 8666
DNF,DNF,DNC,DNF,DNF,DNF
3,97
68
Ralf Schneidewind
Francisco Sanguino
KSC
GER 6777
DNF,DNF,DNC,DNF,DNF,DNC
1,99
https://www.int505.de/Steuermannsrangliste-1-9.htm